Başlangıç > Kategorilenmemiş > Hacı Adayları Sınavla Belirlenecek

Hacı Adayları Sınavla Belirlenecek


Her yıl milyonlarca Müslüman’ın ziyaret için can attığı kutsal topraklara yolculuk, Türkiye’de talebin çok fazla olması nedeniyle tam bir kaos doğuruyor. Türkiye’de Hacca gitmek isteyen kura yöntemiyle seçiliyordu. Diyanet İşleri Başkanlığı kuralarda hile olduğu dedikodularının yaygınlaşması üzerine 2011 yılında itibaren kısa adı HASS olan Hacı Adayı Seçme Sınavı’yla Hacı adaylarını Hacca göndereceklerini açıkladı. 2011 yılından itibaren Hacca gitmek isteyen hacı adayları HASS’tan aldıkları puana göre Hacca gitme hakkı kazanacaklar. Halen Türkiye genelinde 750 bin kişinin hacca gitmek için sıra beklediğine dikkat çeken Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Özcan Elkatmış, yapılacak sınavla bütün dedikoduların önüne geçip şeffaf bir uygulamaya geçeceklerini bildirdi.

Kutsal Topraklara gidebilmek için kura beklemek tarihe karışıyor. Bugün, kısa adı HASS olan Hacı Adayı Seçme Sınavı hakkında Diyanet İşleri Başkanlığında bir basın toplatısı düzenleyen Özcan Elkatmış, Hacca gitmek isteyen Hacı adaylarının 2011 yılından itibaren HASS’tan alacakları puanla Hac listelerine gireceklerini bildirdi. Halen Türkiye genelinde 750 bin kişinin hacca gitmek için sıra beklediğine dikkat çeken Elkatmış Türkiye’ye tanınan hac kontenjanının ise 74 bin olduğunu kaydetti. Elkatmış; “HASS’la getirilen yeni düzenlemeler sayesinde geçtiğimiz yıllardan bekleyen hacı adayarımızın hepsi de, girdikleri sınav ve bekledikleri yıl oranında ek katsayı ile ilave puan hakkı elde edecek” şeklinde konuştu. Dedikodular hakkında da bilgi veren Elkatmış, “Bu sene kayıt olan adama hac çıkıyor. Bu defa 4 -5 defa çıkmayan insanımız farklı şeyler düşünebiliyor, suistimal olduğunu iddia ediyor. Hacı adaylarımızın gönülleri bundan sonra hoş olsun. Diyanet böyle şey yapmadı ve yapmaz. Bundan sonra ak koyun kara koyun belli olacak. HASS’tan iyi puan alan Hacca erken gider” dedi.

HASS’ta Neler Sorulacak?

HASS hakkında bilgi veren Elkatmış, sınavın genel kültür – genel yetenek, Din kültür ve ahlak bilgisi ve tarih bölümlerinden oluşacağını söyledi. Hacı adaylarının hem madden hem de manen hazırlanması gerektiğini söyleyen Elkatmış, “Hacca bilgi yönüyle de hazırlanılması gerekiyor. Hac büyük bir ibadet. Dinimizin dört büyük ibadetinden biri. Biz haccı ticaret ve seyahat olarak değil, büyük bir ibadet olarak görüyoruz. Böyle olduğu için de sınavda, kesin kayıt hakkı kazanan hacı adaylarımızın ve tüm bekleyen hacı aday adaylarının kendilerini iyi hazırlamaları gerekiyor. Bilgi yönüyle hazırlansınlar. Sadece bedenen hazırlanmak, para yönüyle hazırlanmak yetmez.” şeklinde konuştu. Elkatmış, ‘asıl hac hazırlığının HASS’ta başlaması’ gerektiğinin altını çizdi.

HASS’a En Çok Dersaneler Sevindi

Hacı Adayı Seçme Sınavı’nın olmasına en çok dersane yöneticilerinin sevindiği anlaşıldı. Dersanelerin en kısa zamanda HASS’a yönelik kurslar açmak için çalışmalara başlayacağı öğrenildi.

YHA(Prometheus)

Kategoriler:Kategorilenmemiş Etiketler:, ,
 1. hesna
  09/07/2010, 19:52

  sınav sistemi çok saçma olmuş.yaşlı başlı insanları sınavamı götürücez. muhtemelen gençler sınava girerse yaşlı insanları elerler daha adil bir sistem getirmeniz lazım bence. allah zekaya yada bilgiye göre haccı farz kılmamış kura sistemi yaşa ve ilk baş vuran önceliğiyle noterler önünde yapılmalı diye düşünüyorum.vatandaşın işini zorlaştırmadan hac işini orgenize edeceğinize güveniyorum

 2. nur
  27/07/2010, 17:06

  YALAN HABER ALLAHTAN, BENİM DEDEMLER HİÇ GİDEMEZDİ O ZAMAN ….:)

 3. selami
  07/11/2010, 22:29

  Dikkat edin. Bu sitenin ismi YALAN HABER AJANSI.

 4. selami
  07/11/2010, 22:30

  Allah’tan korkun. Bu haber kaldırın. İnsanları kötü etkiliyor.

 5. salih yılmaz
  08/11/2010, 12:17

  selamın aleyküm sayın diyanet işleri başkanımız ve deyerli başkan yardımcılarımız şu anki yapmış olduğunuz sistem tamamen insan ayırma yönelik bir sistemdir böyle sınavla insanların ibadet etmelerine yönelik yanlış bir seçimdir öyle o yüzden bu sınav şartını kaldırın eğerki illede sınav yapacagız diyorsanız hac kayıtlarını önceye alırsanız kayıtlar bittikten sonra ismi çıkan hacı adaylarımızı camilerimizde dersler vererek hazırlanırlar ama yine çok özürdiliyerekten söylüyorum sınavla alma gibi bir yanlışın içine ne olur düşmeyin

 6. cafer göv
  07/02/2011, 14:53

  yaşlı insanların özellikle bayanların okuma yazma bilmedigini biliyormusunuz. eyer hacca yaşlı,okuma yazma bilmeyen,köylü,ve genel kültür bilgisi olmayan müslümanların hacca gitmesini engellemek istiyorsanız bunu başarırsınız.

 7. muhittin güneri
  07/03/2011, 09:19

  Sınav ile hacca gitmek bence çok yanlış.ülkemizin büyük bir bölümü okuma yazma bilmiyor.Özellikle 60 yaş ve üzeri hacı adayları büyük bır sıkıntı ve sitrese girer.Dersanelere para aktarmak isteniyorsa,hac parasından bir miktar ayrılarak ödensin.Bence sınav fikrini ortaya atan yetkili,kişilik fakiri ve derhal görevden alınsın.bu zat 10 koyunu güdemez.Eğer sinavla hacca gidilecekse, defin işleride sınavla olsun.Hiç olmazsa rahmetli istediği mezarlığı seçer.

 8. 07/03/2011, 09:32

  Hacca gitmek sınavla olacak haberi yalandır inşallah.Eğer doğru ise diyanet işl.bşk.lığı büyük bır hata yapmış olur ve hacca gitmeği yasaklasınlar.Ülkemizin büyük bir bölümü okuma yazma bilmiyor,hacca gitmesi hayal olur.Bu öneri’yi sunan yetkilinin aklından zoru var.

 9. 07/03/2011, 09:40

  Hacca gitmek sınavla olacak haberi yalandır inşallah.Bu fikri ortaya atan yetkilinin aklından zoru vardır herhalde. ülkemizin çoğu okuma yazma bilmiyor.Özellikle 60 yaş üstü hacı adayları sitrese girer.Diyanet işleri başkanlığından acilen bilgi vermesini ve olayı yalanlaamasını rica ederiz.

 10. 30/03/2011, 11:53

  Sayın Dinayet işleri Başkanım Hass yolu ile imtahanla haca göndereceğiz diyorsunuz basında Hangi çıkarcı Din adamlarını ve Dersaneleri zengin edeceksiniz. Kuranı kerimin hangi ayetinde yazıyor Haca imtahanla gidilecek diye Allah parası olana Farz kılmıştır birilerini zengin ede bilmek için Dersane yalu göstermeyin bi kul hakkına girer hangi müslüman devletinde imtahanla haca gitmek varsa bunu söyle böyle birşey yaparsanız kul hakkından kurtulamazsınız. Zaten bizler maaşla geçinen dar gelirli memurlarız almış olduğumuz Emekli tazminatımız ile Haca gitmek istiyoruz. birdi çıkarcı dersanelere paramızı kaptırmayın saygılarımla. 30.03.2011

 11. HAMZA ÇELİK
  19/05/2011, 11:27

  Şevki YILDIZ :Sayın Dinayet işleri Başkanım Hass yolu ile imtahanla haca göndereceğiz diyorsunuz basında Hangi çıkarcı Din adamlarını ve Dersaneleri zengin edeceksiniz. Kuranı kerimin hangi ayetinde yazıyor Haca imtahanla gidilecek diye Allah parası olana Farz kılmıştır birilerini zengin ede bilmek için Dersane yalu göstermeyin bi kul hakkına girer hangi müslüman devletinde imtahanla haca gitmek varsa bunu söyle böyle birşey yaparsanız kul hakkından kurtulamazsınız.Çıkarcı dersanelere paramızı kaptırmayın saygılarımla. 30.03.2011

  Aynen ben normal bir köylü olarak okur-yazar olmayan insanları temsilen güneydoğuda yaşayan bir insan olarak bu bölgede okur-yazar oranı düşük olduğunu biliyorum.Türkçe konuşma ve okuma oranı %35 lerde %65 i Türkçe bilmiyor.Bu insanlar acaba kimleri zengin etmeye çalışıyorsunuz yoksa güneydoğu daki türçe bilmeyen okur-yazar olmayan yaşlı insanlarımızı hangi hakla bu işbadetten men ediyorsunuz
  Bu haberden çıkarılabilecek anlam şudur :
  Okuma-yazma bilmeyen hacca gidemez (Müslüman değildir)

 12. ÖMER DENİZCİ
  06/09/2011, 11:24

  Diyanetin kaşıntısı var galiba sınavla hac mı olur.On zaman sınava girelim kazanırsak namaz kılarız.ulan cahil insanlar allahın emirleri sınava tabi tutulurmu allah size hidayet versin.

 13. volkan
  16/04/2013, 11:51

  güzel bir sistem 2 -3 dua ile haca gidenler var. hacı olupta 4 melekleri kutsal kitapları bilmeyenler var. bir çok insan arapça bilmeden gidiyor. bu sınav sayesinde kendilerini geliştirirler ve kutsal topraklara daha bilgili olarak giderler. şanslı olan değil hakeden gider.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: