Başlangıç > Kategorilenmemiş > İzmir Adliyesinde Yazı-Tura Devri

İzmir Adliyesinde Yazı-Tura Devri


Vergi mahkemelerindeki yoğunluğu azaltmak için çalışma başlatan İzmir Adliyesi, 3 yıldır devam eden davaları sonuçlandırmak amacıyla ilginç yöntemler buldu. Tarafların istemesine kalmadan, vergi mahkemesinde 3 yıldır devam eden bütün davalar yazı tura yöntemiyle çözümlenecek. Tarafların isteği üzerine de farklı yöntemlere başvuracaklarını bildiren hâkimler; “tarafların isteği üzerine halı saha maçı ya da uzuneşekle de davayı sonuçlandırabileceklerini” söylediler.


Vergi mahkemeleri vergi yargısında ilk derece mahkemesi olarak görev alırlar. Ülkemizin idari ve ekonomik yapısı gözetilerek iş yoğunluğu yüksek olan illerde kurulan vergi mahkemeleri mükelleflerin vergi davalarını açarken başvurdukları genel görevli kurumlardır. İzmir Adliyesinde bulunan Vergi Mahkemesi hâkimleri, ekonomik krizle artan dava sayısının üstesinden gelememeleri üzerine 3 yıldır devam eden davaları yazı tura yöntemiyle çözme kararı aldı. Kararın alınmasıyla bugün iş başı yapan hakimler, yazı tura yöntemiyle 3 yıldır devam eden 45 davayı bir çırpıda sonuçlandırdılar. Davaların sonuçlanması için Yazı tura atarken sadece 1 TL kullanan hâkimler kadar taraflar da gayet memnun. Yıllardır mahkeme kapılarında git gel yapmaktan usanan taraflar, sonuçta davaların da bir şans işi olduğuna inanıyorlar.

Yeni Uygulamalar Geliyor

İzmir Adliyesinde Vergi Hakimi olarak çalışan Özcan Elkatmış, yaptığı açıklamada eğer taraflar anlaşırsa halı saha maçıyla ya da uzuneşekle de davaları sonuçlandırabileceklerini, bu konular hakkında da çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

YHA (İZMİR)

Kategoriler:Kategorilenmemiş Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: