Başlangıç > Kategorilenmemiş > Tabipler Odası’ndan Spider Man’e İtiraz!

Tabipler Odası’ndan Spider Man’e İtiraz!


Tabipler Odası başkanı Prof. Dr. Özcan Elkatmış yıllardır televizyon ve medyada doktorluk mesleğini karalamaya çalışanlara savaş açtıklarını açıkladı. Yıllardır birçok film, roman, çizgi film, çizgi roman ve bunların bütün kombinasyonlarında “Kötü adamların” hep profesör ve doktor olduğunu söyleyen Elkatmış “bizim mesleğimiz çirkin bir saldırı içerisindedir” dedi.

Yıllardır Spider Man, James Bond, X man gibi bilim kurgu ve macera filmlerinde gördüğümüz doktorların ve profesörlerin çizdiği kötü adam imajı tıp ilmini ve profesörleri zor durumda bıraktığını söyleyen Elkatmış bu durumun bir an önce düzeltilip bütün doktorlardan ve Profesörlerden özür dilenmesini istiyor.

Doktorlar ve Profesörler her zaman kötü biliniyor

Doktorlar ve Profesörler her zaman kötü biliniyor

Küçük Çocuklar Bizi Hep Kötü Biliyor

Küçük yaştaki çocukların seyrettiği çizgi filmlerde kötü karakterlerin ya doktor ya da profesör olduğunu söyleyen Elkatmış, “Sanki kötü adam olmak için illaki doktora yapmak gerekiyormuş izlenimi yaratılmak isteniyor. Ayrıca bu ne klişeymiş böyle? Doktor adam kötü olur. Niye bir tane “boşanma avukatı cehennem ateşi” diye kötü kahraman yok? Ya da onu da geçtim niye bir tane bile “Yrd. Doç. Dr. Kaos’ yok? Ne hiyerarşiymiş be. Doktorluk tezini vermeden superman’e kumpas kuramayacak mıyım ben yani? İllaki doktora zorunluluğu arayan zihniyet zaten kendi içerisinde çelişki içerisinde” dedi.

Çocuklar için Spider Man büyük bir kahraman

Çocuklar için Spider Man büyük bir kahraman

Küçük Çocuklara Kötü örnek oluyor

Bir çizgi film yapılırken hiç kimsenin koca koca akademik çevreleri töhmet altında bırakmaya hakkı olmadığını söyleyen Elkatmış, “Bugün çocuklar profesörlüğü, doktorluğu Spider-Man ve diğer çizgi karakterlerden öğreniyor, akademik kariyer için, çeşitli boy ve ebattaki güzel kızları kaçırıp bağlamak, kendilerini bilumum deney hayvanına dönüştürecek garip garip ilaçlar icat etmek gerek sanıyor. Bunun önüne geçilmeli. Doktorlar, profesörler bir toplumu ileriye götürecek insanlardır. Sen o kadar sene dirsek çürüt, doktora yap, yüksek lisans yap, ders gör, ders gördür. Sonra git Mary-Jane’i kaçır, James Bond’a hırtlık yap, dünyayı ele geçir, türlü türlü itlik serserilik peşinde koş. Böyle bir tane doktor gösteremezsiniz bana reel dünyadan. Bütün profesörler içi geçmiş şeftali kıvamında makale yazıyorlar. Ahmet Mete Işıkara’ya bakın biraz. Adamda hiç evrene hükmetmek isteyecek bir hırs var mı?” dedi.

Kötü Karakterler Özellikle Tıpçılar içerisinden Çıkartılıyor

Bu tür hikayelerde özellikle doktorların ve Profesörlerin tıp ilminden yetişmiş kötü karakterler olduğunu söyleyen Elkatmış, “dikkat ettim de inşaat mühendisliği, orman endüstri mühendisliği gibi dallarda doktora yapanlardan pek çıkmıyor kötü adamlar. İllaki Tıpçı olmak zorunda sanki. Doktor X var, Action Man’in düşmanı. onun doktorası hangi bilim dalında bilemiyorum ama değişik bir arkadaş, sürekli konsept arayışı içinde. Kâh saçını mohikan yapıyor, kâh neon yeşili gömlek giyiyor. Daha hiçbir çocuk bu adamın profesörlük donanımıyla ilgili bir bulguya rastlamadı varsa yoksa Action-Man’e ağ atsın, ona asit atsın, itlik yapsın falan. Zaten kahramanlarının ismini ‘hareket adamı’ koyacak düzlükte bir firmadan bu tarz bir derinlik beklenmezdi ama o prof. unvanını koyma be adam!” dedi.

YHA (oldskool samurai)

Kategoriler:Kategorilenmemiş Etiketler:, ,
  1. beyazleblebi
    25/02/2010, 09:58

    ahahahahaha süper haber. muhabiri tebrik ediyorum 🙂

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: