Başlangıç > Kategorilenmemiş > Bir Fetva İki Müftüyü Birbirine Düşürdü

Bir Fetva İki Müftüyü Birbirine Düşürdü


Farklı zamanlarda farklı iki müftüden gelen fetva aynı çıkınca müftüler birbirine girdi. İlk olarak bu fetvayı hangi müftünün verdiği araştırılıyor.

GİRESUN’un Görele İlçesi Müftüsü Enver Türkmen ile Adana Müftüsü Mehmet Barış, “kablosuz internet”  üzerine verdikleri demeçlerin aynı çıkması üzerine iki müftü çok sert açıklamalarda bulundular. Görele İlçesi Müftüsü bu fetvayı ilk kez kendisinin verdiğini, Adana Müftüsü Mehmet Barışın sadece polemik yaratmak istediğini savundu. Adana müftüsü ise “bu fetva bana aittir. Bunu yıllar önce Cuma namazında cemaate söyledim. Şahitlerim var. Efendi olsun intihal yaptığını kabul etsin. Bu kul hakkına girer. Öbür tarafta nasıl açıklar bu durumu bilemiyorum” dedi.
İki müftünün bu sert açıklamalarının ardından Bursa Müftüsü Özcan Elkatmış ajansımızı arayarak bu fetvanın aslında kendisine ait olduğunu ikisinin de yalan söylediğini iddia etti.
Bu gelişmelerin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Müftüler hakkında soruşturma başlattı.

Bu haberler için:
GİRESUN’un Görele İlçesi Müftüsü Enver Türkmen’in haberi
Adana Müftüsü Mehmet Barış’ın haberi

not: haber gerçek değildir fakat gerçekten de iki müftü de aynı fetvayı vermiştir. ilgili haber aşağıdaki haberdir. Nasıl da YHA haberi gibi değil mi?

Son yıllarda artan kablosuz internet (Wireless) yeni bir tartışmayı da gündeme getirdi. İmkânı olmayan birçok kişi komşusunun aldığı wireless sisteminden yararlanıyor. Birçok belediye de halkın ortak kullanım alanlarında bu sistemi kurarak vatandaşlara ücretsiz internetten faydalanma imkânı sunuyor. Bunun yanında bazı vatandaşlar gizlice, komşularının evine aldığı ve şifrelemediği kablosuz internetten yararlanıyor.

Bu durumun İslam`a göre caiz olmadığını kaydeden Adana Müftüsü Mehmet Barış, `İnternet hizmeti veren kurum veya kuruluş ile bu hizmetten ücret ödeyerek faydalanan şahıs bir başkasının kablosuz internetinden bağlanmasına müsaade ediyorsa bağlanmak caiz olur. Ancak kurum veya şahıstan biri veya her ikisi bunu doğru bulmuyorsa o takdirde bağlanmak caiz olmaz.` dedi.

Limitli internette, komşunun internet ağlarından internete bağlanıldığında kotayı aşma ihtimalinin olduğunu aktaran Barış, `Kota aşıldığında ise, ekstra ücret ödenmektedir. Hem komşumuzun ücretini vererek almış olduğu interneti herhangi ücret ödemeden kullanmış oluyoruz, hem de kotanın aşılmasına vesile olarak komşumuzu zarara uğratıyoruz. Buna göre, komşunun internetini kullanmak caiz değildir ve kul hakkına girilmiş olur.` diye konuştu.

Limitsiz internet kullanım hattının bir hak olduğuna değinen Barış, `Çünkü kişi internet hattını para vererek almaktadır. Kullanım hakkı hattı alan şahsa aittir. Hat sahibi ve hattı pazarlayan şirket, hattın başkası tarafından kullanılmasına razı değilse bu hattı kullanmak caiz değildir. Ancak bu işi pazarlayan şirket buna bir şey demiyorsa, hattı kullanılan insan da göz yumuyor, daha da önemlisi bir zarara uğratılmıyorsa kul hakkına tecavüz olmayabilir. Fakat haram ve helaller hususunda `özellikle kul hakkını üzerine almama hususunda` hassas ve dikkatli olan insanlar başkasının internet hattını kullanmaktan uzak dururlar.` ifadelerini kullandı

Bunun yanında komşusundan kablo çekerek internet kullanımının da uygun olmadığını dile getiren Müftü Barış, İslam`da en büyük günahlardan birinin kul hakkı yemek olduğunu ifade ederek, vatandaşların bir şeyler yaparken bu konuya çok dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Kategoriler:Kategorilenmemiş Etiketler:, ,
  1. 07/02/2010, 17:17

    Bu ülkede herkesin belli zamanlarda birbirine düşüyor..

    Neredeyse bir zorunluluk oldu : )

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: