Başlangıç > Kategorilenmemiş > Makine mühendisliği bölümleri kızla dolacak

Makine mühendisliği bölümleri kızla dolacak


Makine mühendisleri odasından yapılan açıklamada YÖK’le yapılan anlaşma doğrultusunda üniversiteye giriş sınavında makine mühendisliği bölümünü seçecek bayan adaylara ekstra puan verileceği açıklandı.

Dün öğle saatlerinde Makine mühendisleri odası İstanbul şubesinde yapılan basın toplantısında konuşan Makine Mühendisler odası başkanı Özcan Elkatmış, YÖK’le yaptıkları anlaşmayla bayan öğrencilerin makine mühendisliği bölümünü seçmeleri halinde kendilerine ekstradan puan verileceğini söyledi. Bu anlaşmayla birlikte Eşit ağırlık, sözel ya da fen-matematik ayrımı olmadan bütün bölümlerden bayan öğrencilerin makine mühendisliğini seçebilecekler.

Yasal Olarak Bu Bizim Hakkımız

Böyle bir uygulamayı yasal olarak isteme hakkına sahip olduklarını belirten Elkatmış, “yıllardır makinada okuyan arkadaşlarımız mağdur oluyorlar. İktisat, tarih, sosyoloji ana sınıfı öğretmenliği gibi bölümlerde düzgün bir dağılım izleyen kız erkek oranı makine mühendisliği olunca birden değişiyor. 2009 rakamlarına göre makine mühendisliği bölümlerinde okuyan her erkeğe 0,0126 adet kız düşüyor. Bazı üniversitelerdeki bölümlerimizde kız öğrenci dahi yok. Hayır biz de insanız bu ayrımcılık niye? Öğrenci arkadaşlar artık makine mühendisliğinde okuyorum diyemez hale gelmiş. Öğrencilerimiz sırf bayan arkadaş görebilmek için diğer bölümlerin kantinlerine gidiyormuş. Bazı arkadaşlarımız iktisat öğrencilerinden çok İİBF’ye gidiyormuş. Artık buna bir dur demenin zamanı geldi. Yeni uygulamayla artık makine mühendisliği bölümü mühendislikler içerisinde hak ettiği yeri bulacak” dedi.

İİBF’ye Gıcık oluyorum

İİBF’leri de eleştiri yağmuruna tutan Elkatmış, “orada okuyan öğrenciler yatarak okul bitiriyor. Bizim öğrencilerimizin çekmediği kahır yok. Sürekli çalışıyorlar. Ağustos böceği ve karınca misali, İİBF’dekiler ağustos böceği gibi çalıp söylüyor. Bizim öğrencilerimiz sürekli çalışıyor. Böyle olmasına rağmen bu işin kaymağını hep onlar yiyor. Bu insan haklarına aykırıdır. Günahtır. İİBF’lilere gıcık oluyorum” dedi.

Her meslekte Bir Ajdar Vardır

“ben aptal değilim, makine mühendisiyim” diyen ünlü şarkıcı Ajdar’ı hatırlatan gazetecilere kızan Elkatmış “ her meslekte bir Ajdar vardır. Ajdar makine mühendisiyse ne yapayım. Bir şekilde olmuş. Abartmamak gerek. Bu tür haberleri yayan kişiler bizi kıskanan insanlardır bizi çekemiyorlar” dedi.

Kategoriler:Kategorilenmemiş Etiketler:,
 1. 18/05/2010, 19:50

  “ben aptal değilim, makine mühendisiyim” diyen ünlü şarkıcı Ajdar’ı hatırlatan gazetecilere kızan Elkatmış “ her meslekte bir Ajdar vardır. Ajdar makine mühendisiyse ne yapayım.
  derslermi ağır acaba :))

 2. Layka
  27/06/2011, 10:29

  Makna muhndslgnde okuyn kzlarda aynı puanı alp gelıor ekstra puan werlmsne gerk yok. Maknaya gren erkklerle aynı puanı alp daha masa başı bolmlr terch edıyrlar sadce. Erkklr orada kz saysnn dusuk oldgnu bldklerı halde secıor dmekkı amc kız gormk dgl mak. Muh. Olmak. Begnmeyn skayetcı olan hemsrelge gtsin…

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: